Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projekt umění přeshraniční spolupráce

 

Projekt umění přeshraniční spolupráce

Projekt Umění přeshraniční spolupráce (UPS) klíčil již několik let, než nabyl této dnešní podoby. Hlavním motivem je navazování kulturních vztahů v rámci regionů sousedících spolu a to jako nejpřirozenější způsob spolupráce i vzájemné integrace. Druhým krokem by mělo býti rozšiřování těchto vztahů do regionů přímo nesousedících a to především v důvodů různorodosti takovýchto aktivit a míst, kde se aktivity mohou odehrávat. Výhledově by se pak měla rozvíjet i spolupráce v širším měřítku, než jenom se sousedící zemí (například Itálie je zemí, s níž Česká republika má tradičně dobré kulturní vztahy anebo země, kde je „pole neorané“ např. Pobaltí a pod.).

Podmínkou pro pořádání takových to aktivit je existence sdružení, které již bylo založeno „Umění přeshraniční spolupráce“ IČO 017 817 91, ve které budou organizátoři se znalostmi a schopnostmi žádat a získávat národní a mezinárodní granty a dotace, sponzory a další zdroje financování, jakož i s kontakty na struktury měst, regionů (kraje) či státu jak u nás, tak i v zahraničí.

Druhou, neméně důležitou podmínkou, je přítomnost organizátora s patřičnými zkušenostmi při pořádání výstav a s kontakty na naše i zahraniční umělce či umělecké a kulturní aktivity, s čímž souvisí i znalost vhodných prostor odpovídající zvolené akci a také patřičné volba přiměřené propagace a možnosti výroby a zajištění tiskovin a další možnosti prezentace pro danou aktivitu.

 

V rámci UPS se prozatím odehrály výstavy dvě v roce 2011. Jednalo se výstavu Josefa Bubeníka v Cafe Stoiber v Laa  a recipročně na ni navázala výstava pana Herberta Sam Schwimmera v Brně galerii Katakomby. Obě zahájil starosta města Laa ing. Manfred Fass